Inglise ajalugu

Spanjelitüüpi koerte ajalugu on pikk ja nende päritolu kohta on mitmeid erinevaid versioone. Üheks esimeseks kirjeldatud spanjeliks loetakse koera, keda 1387 aastal kirjeldas Gaston de Foix kui “koera, kes töötab jahimehe ees ja ajab linde lendu”. Oli mainitud ka, et koer toob parti või hane veest.

1800ndaks aastaks olid koerad jagatud 3 gruppi : “cockers” – väiksemad spanjelid kaaluga kuni u.25 naela, keda kasutati väiksema põllulinnu jahil; kõrgemad ja raskemad koerad – “field” või inglise spanjelid, kelle ülesandeks oli lindude lendu ajamine, ning “toy” – ehk kääbusspanjelid.kes olid tuntud seltskonnakoertena.

19nda sajandini kõik kolm variatsiooni võisid sündida ühes pesakonnas, alles hiljem hakati neid suuruse ja värvi järgi jagama (puna-valge oli Welsh, muu värvi Inglise ja alla 25naela kokkerspanjel). Thomas Bewicke oli esimene, kes jagas springerid ja kokkerid nende kasutuseesmärgi järgi tõugudeks.

Alternatiivsete allikate andmetel oli Inglise Springerspanjeli esivanem hoopis Norfolki Spanjel, keda kirjeldati kui “pikade kõrvade, tugeva kehaga koer; kael, käpad valged,tähnilised, selg enamasti tume”. Teda arvati olevat ristand Inglise Setteri ja “muu spanjeli” vahel.

1902 aastal tunnistas Briti Kennelklubi Inglise Springerspanjeli eraldiseisva tõuna. võttes arvesse koera füüsilisi ja tööalaseid omadusi. Ameerika Kennelklubi tunnistas tõu 1913 aastal.

Huvitavad faktid:
• Inglise springerspanjelid on 6 korda tulnud Best In Show võitjaks maailmakuulsal the Westminster Kennel Club Dog Show näitusel
• mitmeid tuntud inimesi on omanud Inglise Springerspanjelit, näiteks USA presidendid G.Bush ja G.Bush jn, Monaco printsess Grace ja Oprah Winfrey