Tõututvustus

Welshi springerspanjel

Welshi springerspanjel on keskmist kasvu, tugeva kehaehitusega väga vana koeratõug, kes on aretatud abistama inimesi linnujahil. Nad on aktiivsed, vastupidavad ja  järjekindlad jahikoerad, kes vajavad tegelemist, et nad ei muutuks hüperaktiivseteks. Nad on aretatud linde lendu ajama ja peale lasku ära tooma st. asjade tassimine ja vees plätserdamine on neil veres. Ka kõige sõnakuulelikum welsh ei suuda vastu panna soovist võimalusel linde lendu ajada.  

Selle tõu esindajad on alati puna-valge kasukaga ning kõiki värvis kõrvalekaldeid loetakse veaks. Punase värvi variatsioonid on siiski lubatud. Welshi kasukas on siidine ning ” mustust hülgav” ja kiiresti kuivav. Welsh on pügatav tõug, seega karvahooldusega tuleb tegeleda korraliku harjamise näol vähemalt kord nädalas ja suurema kasuka korrastamise võiks kord kuus iga koeraomanik ette võtta.
Welshi springerspanjelid on lojaalsed ja südamlikud. Neil pole mingit probleemi harjuda teiste pere lemmikloomadega ning nad armastavad üldiselt lapsi aga ainult siis, kui laps on tema usalduse võitnud. Nad võivad pereliikmetesse väga kiinduda, isegi liiga klammerduda ja neile ei meeldi üksi olla. Kutsikat tuleks kohe algusest peale harjutada üksi jääma, et tal ei tekiks  üksindusärevust, mis on selle tõu suurim murekoht. Nad on võõraste suhtes ettevaatlikud ja vajavad natuke aega tutvumiseks ja nuusutamiseks kui võõras inimene külla tuleb.  Külaliste tulekust annavad nad häälekalt pererahvale märku ning ka koduhoovis antakse igasugustest anomaaliatest omanikele haukumisega teada. Welsh ei tohi olla agressiivne ega arg. Ta on uudishimulik, rõõmsameelne ja mänguhimuline.
Nad on jahipidamiseks aretatud töökoerad ja kuigi nad pole nii haruldased kui mõned teised spanjelite tõud, on nad haruldasemad kui laiemalt tuntud inglise springerspanjelid, kellega neid mõnikord segamini aetakse kuigi nad pole lähisugulased.  
Tõug õpib kiiresti, kuid võib olla isepäine, kuigi õige koolituse korral võib ta muutuda väga sõnakuulelikuks. Õpetamise meetodid peavad olema leebed ning rahulikud. Kui te karjute tema peale või sakutate teda ta solvub ja  läheb lihtsalt “lukku” ning ta ei tööta enam, vaid võib hakata teid kartma.  Welsh on aretatud tööks ning nagu paljude jahikoeratõugude puhul, on vaja regulaarset liikumist või treeningut, et hoida koer tervena ja rahulolevana.
Welshi springerspanjelid on üldiselt üks terve tõug. Keskmine eluiga 12-15 eluaastat. Mõned võivad siiski kannatada paljudele tõugudele omaste haiguste all nagu puusaliigeste düsplaasia, glaukoom ja nagu ka teistel rippuvate kõrvadega tõugudel on neil kalduvus kõrvapõletikele. Selle vältimiseks tuleb sisekõrvad karvadest puhtana hoida ning kõrvadel iganädalaselt pilk peal hoida. Mõnedel on kalduvus ülekaalulisusele. 
Welshiga võib harrastada kõike – agilityt, sõnakuulelikkust, verejälge, kõiki jahikatsete variante, mis sobivad, koerte näitused jne. lähilähi